Auto używane – tylko od pewnego sprzedawcy!

Zakup samochodu to poważny zakup, do którego należy podejść z ostrożnością. Chcesz mieć pewność, że dostaniesz dobrą ofertę, ale nie chcesz skończyć z cytryną. W tym poście przeprowadzę Cię przez proces zakupu używanego samochodu, podkreślając najlepsze i najgorsze aspekty doświadczenia związanego z zakupem samochodu.

Jak kupić samochód – wskazówki dla początkujących

Kupić auto może każdy. Wystarczą chęci i pieniądze. Czy jednak na pewno? Kupno samochodu na rynku wtórnym przypomina pole minowe, szczególnie wówczas gdy kupujemy je w sposób spontaniczny i od niesprawdzonego sprzedawcy. Potencjalnie każdy samochód może być ogromną zagadką. Kupowanie auta bez jego oceny przypomina bardziej kupno losu na loterii niż kupno samochodu. Niezależnie od wieku i przebiegu samochód, na który się decydujemy powinien być on dokładnie sprawdzony. Warto zastanowić się nad tym ile mamy wiedzy w tym zakresie. Błędy podczas oceny wnętrza i jakości wykończenia nie niosą zbyt poważnych konsekwencji. Nieprawidłowa ocena nie wpływa na właściwości jezdne pojazdu ani na bezpieczeństwo. Sami możemy zadecydować czy ilość schowków, skrytek i półeczek jest dla nas zadowalająca. Czy rozmieszczenie elementów na desce rozdzielczej jest wystarczająco ergonomiczne i zaspokaja nasze poczucie estetyki.

Sprawdzanie silnika

Jednak powinniśmy sobie zadać pytanie czy poradzimy sobie z oceną silnika, jego dynamiki oraz zużycia paliwa? Czy czujemy się na tyle mocni i kompetentni? W tej materii problemy mogą mieć nawet doświadczeni mechanicy. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka i nie wszystkie błędy pokaże uwielbiany przez kupujących komputer. Mocno wyeksploatowany silnik może nie manifestować w jawny sposób swoich niedoskonałości. Nadmierny pobór oleju, to nie jedyny objaw toczącej go choroby.

Ocena korozji samochodu osobowego

Dokładnej analizie przed zakupem należałoby poddać układ zawieszenia, stan lakierniczy pojazdu z uwzględnieniem progów, układu wydechowego i podłogi. Wypadałoby także zaglądając pod spód auta znać się na ocenie końcówek drążków, amortyzatorach, punktów mocowania poszczególnych elementów. Ocena korozji wcale nie jest taka oczywista. Duże zmiany wyłapiemy bez trudu, gorzej gdy ma punktowy i rozsiany charakter.  A co możemy powiedzieć o półosiach czy kondycji skrzyni biegów? Większość z nas niewiele.

Samochód używany od dobrego dealera

Biorąc pod uwagę tylko drobną część wiedzy niezbędnej do kupna auta, warto scedować odpowiedzialność za jego stan techniczny na sprzedawcę. Kupno używanego samochodu w dobrym salonie to najlepsze rozwiązanie. W nim każde auto jest oceniane pod każdym możliwym względem. Egzemplarze słabe i nie spełniające norm stawianych przez salon nie trafiają do dalszej sprzedaży. Potwierdzeniem rzetelności przeglądów aut i przygotowania ich do drogi jest gwarancja jaką część salonów z samochodami używanymi oferuje swoim klientom. Upatrzonym autem możemy udać się na jazdę próbną zabierając ze sobą pracownika salonu. Chętnie odpowie na nasze pytania i wyjaśni wątpliwości. Za sprawą profesjonalnego podejścia do sprzedaży samochodów salony umożliwiają nam wgląd w historię auta. Dają nam także dostęp do książek serwisowych i faktur za naprawy. Nie warto tracić nerwów i kreować się na specjalistę motoryzacji jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, narzędzi ani doświadczenia w tej dziedzinie. Odważne kupowanie niewiele ma wspólnego z kupowaniem za wszelka cenę. Odważnie to mądrze, bezpiecznie i tanio.

Leave a comment